Polish Culinary Paths, Gourmand World Cookbook AwardsNazywam się Magdalena Tomaszewska-Bolałek. Jestem orientalistą, badaczką kultury kulinarnej, dziennikarką, autorką trzech książek o różnych aspektach związanych z kulturą Japonii: Japońskie słodycze (książka zdobyła główną nagrodę za 2013 rok w konkursie Gourmand World Cookbook Awards w kategorii kuchnia japońska, a w 2015 roku na targach Frankfurt Book Fair została uznana przez kapitułę Gourmand World Cookbook Awards za jedną z trzech najważniejszych książek o kuchni japońskiej wydanych na świecie w latach 1994-2014), Tradycje kulinarne Japonii  oraz Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii).  I jednej o historii kuchni koreańskiej pt.: Tradycje kulinarne Korei (książka zdobyła 2. miejsce w konkursie Gourmand World Cookbook Awards 2016 w kategorii Najlepsza książka o kuchni azjatyckiej wydana poza Azją). W marcu 2016 roku ukazała się moja kolejna książka Polish Culinary Paths, tym razem o kuchni polskiej. Publikacja została wydana w czterech językach: angielskim, japońskim, chińskim i koreańskim. Azjatyckie wersje językowe zostały przygotowane na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i Ambasady RP w Seulu. Ich cyfrowe wersje dostępne są bezpłatnie (odnośniki poniżej). W grudniu 2016 roku książka została nagrodzona w Chinach w konkursie platformy kulinarnej Xinzhuyi. W marcu 2017 roku odbyła się uroczysta gala, podczas której rozdano prestiżowe AIG PRIX – wyróżnienia przyznawane przez Académie Internationale de la Gastronomie. Polish Culinary Paths zdobyła Prix de la Littérature Gastronomique. Podczas majowych Warszawskich Targów Książki 2017 publikacji przyznano Nagrodę Magellana w kategorii „przewodnik kulinarny” w konkursie „Najlepsze publikacje turystyczne 2016 roku”. W ostatni weekend maja 2017 roku zaś odbyła się w Yantai w Chinach dwudziesta druga gala Gourmand World Cookbook Awards. Podczas imprezy książka Polish Culinary Paths zdobyła aż dwie główne nagrody w kategoriach: Diplomatic Gastronomy (Embassy Cookbook) i Eastern Europe Cuisine.

Polish Culinary Paths (wersja koreańska) – https://issuu.com/msz.gov.pl/docs/pkp_krTradycje kulinarne Korei
Polish Culinary Paths (wersja angielska) – https://issuu.com/msz.gov.pl/docs/polish_culinary_paths
Polish Culinary Paths (wersja japońska) – https://issuu.com/msz.gov.pl/docs/pkp_jp
Polish Culinary Paths (wersja chińska) – https://issuu.com/msz.gov.pl/docs/pkp_ch
Polish Culinary Paths (wersja wietnamska) – https://issuu.com/msz.gov.pl/docs/polish_culinary_paths_vietnamese

26 marca 2014 roku obroniłam rozprawę doktorską poświęconą orientalnej kulturze kulinarnej. W semestrze zimowym 2013/2014 współprowadziłam zajęcia z antropologii jedzenia na uczelni wyższej. Jestem też autorką programu i kierownikiem podyplomowych studiów Food Studies na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Pisałam między innymi dla takich portali i magazynów jak: Gildia.pl, KUKBUK, Magazyn SMAK, Zwierciadło, USTA, Magazyn Kuchnia, Ugotuj.to. Więcej o mojej obecności w mediach można znaleźć tu.
"Japońskie słodycze" nagroda Gourmand World Cookbook Awards

Na blogu będą pojawiać się sprawdzone przepisy, ciekawostki kulinarne, teksty poświęcone historii jedzenia i jego roli w kulturze, a czasem także teksty poświęcone różnym aspektom kultury azjatyckiej. Miłej lektury!

Jeżeli zainteresował Państwa mój blog i chcieliby Państwo podjąć ze mną współpracę, proszę o kontakt mailowy m.tomaszewska@hanami.pl. Poniżej znajduje się kilka informacji o możliwych formach współpracy.

Formy współpracy w zakresie kulinariów:

   • pisanie artykułów o tematyce kulinarnej (przepisy, historia jedzenia, zasady etykiety, trendy kulinarne);
   • przygotowywanie materiałów o kuchni;
   • przygotowywanie publikacji o kulturze kulinarnej;
   • prowadzenie prezentacji o kuchni i kulturze kulinarnej;
   • przygotowanie i prowadzenie spotkań poświęconych historii kuchni dowolnego regionu (od 2005 roku poprowadziłam kilkaset spotkań tego typu);
   • prowadzenie/współprowadzenie warsztatów kulinarnych (ponad 200 przeprowadzonych spotkań);
   • opracowywanie przepisów;
   • opracowywanie i prowadzenie kursów (na swoim koncie mam kilka autorskich programów kursów kulturowo-kulinarnych);
   • przygotowywanie programów, strategii i projektów z zakresu dyplomacji kulinarnej;
   • opracowywanie programów, strategii i projektów z zakresu turystyki kulinarnej;
   • prowadzenie wykładów akademickich;
   • organizacja kulinarnych wyjazdów studyjnych;
   • stylizacje jedzenia i fotografia kulinarna;

Formy współpracy nie związane z kuchnią i kulturą żywieniową

   • prowadzenie spotkań poświęconych kulturze japońskiej (design, sztuka, życie codzienne, moda, obyczaje);
   • prowadzenie spotkań poświęconych kimonom (tradycyjny strój japoński);
   • pokazy i warsztaty zakładania kimona;
   • prowadzenie i opracowywanie spotkań poświęconych kulturom azjatyckim.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Udostępnij

8 thoughts on “O mnie

 1. Byłam już u Ciebie kilka razy, ale przyznaję, że na dobre rozejrzałam się tu dopiero przed chwilą. Zajmujesz się bardzo ciekawymi rzeczami. Mam sentyment do orientalistyki, bo sama przed laty studiowałam na Turkologii:-). Poszłam jednak w innym kierunku, bo wówczas wydawało się, że znalezienie pracy w zawodzie będzie graniczyło z cudem. Ty miałaś świetny pomysł i doskonale go zrealizowałaś. Gratuluję i…zazdroszczę;-). Od dziś będę Cię bacznie obserwować.
  Pozdrawiam serdecznie
  Kasia vel Droczilka

  • Dziękuję za ciepłe słowa. Nigdy nie wiadomo kiedy trafi się na Orientalistę (a nie jest nas wcale tak dużo) 🙂 Turkologia fajna sprawa, ja zahaczyłam jeszcze o indologię. Dziś w dobie popularności Turcji, jako destynacji turystycznej, na pewno byłoby łatwiej z pracą. Jak będę pisać coś o kuchni tureckiej na pewno się wcześniej do Ciebie odezwę! Pozdrawiam serdecznie!

 2. Strasznie mi miło, że mnie odwiedziłaś 🙂 ! Doznałam szoku jak zobaczyłam, że jesteś autorką książki japońskie słodycze 🙂 Planuję wzbogacić swą kolekcję właśnie o tę książkę 🙂
  Bardzo mi miło, pozdrawiam ciepło 🙂
  Ps. A zdjęcia na blogu – niesamowite 🙂 !

 3. Witaj 🙂
  Dopiero teraz trafiłam na Twojego bloga i jestem oczarowana 🙂
  Piszesz pięknie, o tylu ciekawych rzeczach.
  Dla mnie miłośniczki kulinarii, dobrego smaku- to idealne miejsce 🙂
  Dziękuję, że Jesteś i obiecuję częste wizyty u Ciebie 😉
  Pozdrawiam serdecznie i do… napisania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *