Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Kilka kolejnych postów chciałabym zatem poświęcić na prezentację tegorocznych trendów walentynkowych z różnych zakątków świata. Zaczniemy od kraju bardzo mi bliskiego – Japonii. Czekoladki, ciasteczka, a od kilku lat także różne drobiazgi kupowane na walentynki to ogromny biznes. Z okazji tego święta kobiety obdarowują mężczyzn słodyczami noszącymi nazwę giri choko („czekoladki obowiązku”), chociaż coraz częściej mówi się też o honmei choko („czekoladkach prawdziwego uczucia”). Prawdziwe walentynki obchodzi się w Japonii w grudniu (pisałam o tym przed świętami).

Co jest modne w tym roku? Klasycznie najwięcej jest czekoladek. Małe, eleganckie, ładnie zapakowane. Wśród smaków dominują tradycyjne japońskie: herbata matcha, czarny sezam, wasabi. Popularne są również ciastka czy czekoladowe ciasta. Coraz mocniej atakują rynek producenci wagashi (tradycyjnych japońskich słodyczy) serwując np.  ciasteczka ryżowe z truskawką i czekoladą czy łakocie w kształcie ryby tai.

Tai, cukiernia Azabu Aono

Tai, cukiernia Azabu Aono, Źródło: http://item.rakuten.co.jp/ocs/vd1301/

Czekoladki, Anniversair Omotesando, Źródło: http://www.rakuten.ne.jp/gold/anniver/index.html

Czekoladki, Anniversaire Omotesando, Źródło: http://www.rakuten.ne.jp/gold/anniver/index.html

Słodycze z herbatą matcha, cukiernia Itōkyūemon, Źródło: http://item.rakuten.co.jp/itohkyuemon/598732-4/

Słodycze z herbatą matcha, cukiernia Itōkyūemon, Źródło: http://item.rakuten.co.jp/itohkyuemon/598732-4/

Czekoladki firmy Morozoff, Źródło: http://www.rakuten.ne.jp/gold/morozoff/

Czekoladki firmy Morozoff, Źródło: http://www.rakuten.ne.jp/gold/morozoff/

 

Udostępnij

15 thoughts on “Japońskie walentynki 2013 – trendy

  1. Co kraj, to obyczaj. Zawsze z zainteresowaniem czytam, co jedzą inni. Te japońskie słodkości wyglądają uroczo, choć rodzaje nadzienia, dla polskiego podniebienia mogą być nieco szokujące… Ja chętnie spróbowałabym czekoladek z wasabi…

  2. a ja chętnie bym spróbowała słodkości z herbatą matcha:) a „rybki” uwiodły mnie swoim rzeczywistym kształtem 🙂

  3. Cudne, słodycze z herbatą matcha wyglądają ślicznie, a rybki są świetne 🙂 Zawsze gdy patrzę na japońskie słodycze, to mój żołądek daje o sobie znać :3 Morozoff wyglądają bajecznie! Tak elegancko, a ta różyczka… W Japonii bardzo popularne jest przygotowywanie czekoladek przez dziewczęta własnoręcznie, prawda?
    Z tego co słyszałam, to chłopcy muszą się odwdzięczyć za zrobione czekoladki w Biały Dzień, a on jest bodajże w marcu?

  4. Ale kapitalne te zielone cuksy!! Może ja swojemu Księciu z Bajki też wyczaruję ręcznie robione czekoladki, to bardzo fajny pomysł jest!! O rany, to dzisiaj! Chyba zatem nic z tego nie wyjdzie 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *